skcsendehupl
blanar logo
Tak ako niečo začíname takrečeno „od piky“, rovnako aj tvorbu interiéru začíname od podlahy. Výrazným spôsobom sa totiž podieľa na vytvorení atmosféry v akomkoľvek priestore, dokonca má takú optickú vlastnosť, že môže sceľovať aj rozbíjať priestor. Ako? Nuž keď máme menší interiér na zariaďovanie a dáme do všetkých obytných miestností jeden druh podlahy, ktorý prechádza všetkými obytnými miestnosťami, opticky sa nám priestor celého interiéru zväčší.

Drevo je stále populárnym materiálom v inte-riéri, a to nielen čo sa nábytku týka. Interiér pôsobí teplo a útulne, ak sa v ňom nachádza väčšia drevená plocha. Navyše pri súčasných alergiách, ktoré sa vyskytujú prakticky v každej rodine, býva drevená podlaha odporúčaná práve zo zdravotného hľadiska.

Drevená podlaha sa dá realizovať v podobe tradičných masívnych parkiet (vlysky, intarzované mozaikové parkety, palubovka), alebo v súčasnosti obľúbených priemyselných veľkoplošných plávajúcich drevených alebo laminátových parketách. Masívne drevené parkety odporúčajú odborníci do historických objektov, rodinných i reprezentačných sídiel a exkluzívnych komerčných priestorov. Podlaha z masívneho dreva je trvanlivejšia, znesie viacnásobné prebrúsenie a prelakovanie, resp. naolejovanie.

V posledných rokoch sa módnym hitom stali plávajúce podlahy, ktoré podľa použitej nášľapnej vrstvy delíme na laminátové a drevené.

Veľkoplošné podlahy majú mnohé výhody. Je nimi jednoduchá a ľahká montáž, dobré zvukovo-izolačné vlastnosti, ekologická nezávadnosť, jednoduchá údržba a cenová dostupnosť. Princíp plávajúcej podlahy je jednoduchý: lamely rozmerov cca 30 x 20 cm opatrené perom a drážkou sa spolu lepia (mokrá montáž), alebo sa spájajú tzv. click systémom (suchá montáž) do súvislej podlahovej plochy. Tak vzniká podlaha, ktorá sa nepripevňuje k podkladu, ale ,,pláva“ na vankúši - jemnej plastovej fólii, ktorá tvorí vlastne izoláciu proti hluku, tzv. kročajovú izoláciu. Laminátové podlahy tvorí jedinečná konštrukcia viacvrstvových lamiel, ktoré sú na 80% z dreva a z odolného laminátového povrchu. Často prezentovanou vlastnosťou laminátových podláh je vysoká odolnosť voči oteru, proti druhom poškodenia ako sú napr. krátkodobý oheň, oter na základe prevádzky - stolička na kolieskach, dámske opätky, chemikálie, veľký tlak na obmedzenej ploche, atď.

Plávajúce podlahy zahŕňajú širokú škálu prírodných alebo laminátových povrchových dezénov, či už ide o imitácie drevín vrátane exotických druhov v prírodných farbách alebo farebných variáciách, kvetinové motívy, či intarzie.

Pri pokládke podláh je smerodajná rovnosť podkladovej vrstvy a hrúbky jednotlivých povrchových materiálov: parkiet, plávajúcich podláh, dlažby, textilnej krytiny, linolea, atď. ako aj detail kontaktu dvoch podlahových krytín.

Drevená podlaha patrí medzi nadčasové prvky interiéru, jej farebnosť, kresba dreva a dezény určujú štýl a ovplyvňujú celkový výraz interiéru.
 Zdroj: sme.sk